Pewnie słyszałeś, że amerykańska siła robocza się starzeje. Prawdopodobnie byłeś tego świadkiem na własnej skórze, a teraz stoisz przed wyzwaniem stworzenia bezpiecznego i wydajnego środowiska pracy, które pomieściłoby starzejącą się siłę roboczą.

Mogłeś również przeczytać te statystyki w Internecie lub usłyszeć je w sali konferencyjnej:

  • W 2008 roku było 28 milionów pracowników powyżej 55 roku życia. Oczekuje się, że do 2016 roku liczba ta wyniesie prawie 40 milionów, co oznacza wzrost o 43%.Począwszy od stycznia 2011 roku 10 000 osób dziennie kończy 65 lat i będzie to trwało do 2030 roku! Szacuje się, że do 2020 roku 25% siły roboczej będzie miało 55 lat i więcej, a prawie 17% będzie miało 65 lat i więcej.79% osób z wyżu demograficznego twierdzi, że nie planuje przejścia na emeryturę w wieku 65 lat.Średni wiek wysoko wykwalifikowanego amerykańskiego pracownika produkcji wynosi obecnie 56 lat.

Te siły demograficzne stanowią obecnie zarówno wyzwania, jak i możliwości w przemyśle. Przynajmniej zmieniające się warunki demograficzne amerykańskiej siły roboczej zasługują na staranne rozważenie w przyszłości. W dzisiejszym środowisku biznesowym konieczne jest, aby firmy angażowały swoich starzejących się pracowników w pracę, która promuje zdrowe i bezpieczne wykonywanie pracy.

Coraz bardziej konieczne staje się zajęcie się kwestią starzejącej się siły roboczej za pomocą programów dotyczących ergonomii miejsca pracy oraz edukacji i szkoleń. Skoncentrowanie się na proaktywnych działaniach mających na celu przyjęcie dziś "chronologicznie utalentowanej" siły roboczej zaowocuje bezpieczniejszym, zdrowszym, bardziej wydajnym i konkurencyjnym biznesem jutro i w przyszłości.

Wartość starzejącej się siły roboczej

Po pierwsze, ważne jest, aby uznać wartość starszych pracowników. Według Narodowego Centrum Badań i Asisstance Technicznej:

"Do 2020 roku 25 milionów Baby Boomers, którzy stanowią ponad 40 procent amerykańskiej siły roboczej, będzie masowo odchodziło z pracy, pozostawiając wiele miejsc pracy do obsadzenia. Wraz z ich odejściem cechy charakterystyczne pracy, które definiują pokolenie Baby Boomers - nastawione na wyniki, ambitne, idealistyczne, konkurencyjne, optymistyczne i zorientowane na ludzi - mogą zostać utracone, jeśli firmy nie opracują kreatywnych strategii zatrzymania starszych pracowników (Morton, Foster i Sedlar, 2005)".

Utrata specjalistycznej wiedzy tych pracowników może mieć drastyczny i negatywny wpływ na działalność Twojej firmy. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie starzejącej się siły roboczej (która reprezentuje jedne z najlepszych i najbardziej wydajnych pracowników), aby zapewnić jej dalsze bezpieczne i wydajne wykonywanie pracy.

Charakterystyka starzejącej się siły roboczej

Wraz z wiekiem pracowników zmieniają się ich fizyczne, fizjologiczne i psychospołeczne zdolności i ograniczenia. Im lepiej zrozumiemy te zmiany, tym lepiej będziemy mogli dostosować się do potrzeb starzejącej się siły roboczej.

W kwietniowym wydaniu magazynu ASSE "Professional Safety" (kwiecień 2010) Lance E. Perry przedstawia szczegółowe podsumowanie zmieniających się cech starzejącej się siły roboczej. Te zmieniające się cechy powinny być brane pod uwagę podczas projektowania stanowisk pracy i wprowadzania ulepszeń w miejscu pracy w celu dostosowania go do potrzeb starszych pracowników.

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie:

Zmiany fizyczne: Wraz z wiekiem ludzie zaczynają tracić siłę, elastyczność, równowagę, wzrok, czas i szybkość reakcji, słuch, sprawność manualną i sprzężenie zwrotne oraz tkankę tłuszczową.

Zmiany fizjologiczne: Starzenie się prowadzi do zmniejszenia maksymalnego poboru tlenu, wzrostu systemowego ciśnienia krwi, zmęczenia i większej podatności na skrajne temperatury.

Zmiany psychospołeczne: Wraz z wiekiem pracownicy mają różne preferencje zmianowe, style szkolenia i uczenia się, a czasami doświadczają pozbawienia praw obywatelskich i wycofania się z pracy.

Te cechy starzejącej się siły roboczej sprawiają, że są oni bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) i innych urazów.

Rozwiązanie?

Kompleksowy proces zapobiegania zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego, który identyfikuje i usuwa czynniki ryzyka MSD. Istotnym elementem skutecznego procesu zapobiegania MSD jest ergonomia.

Ergonomia - Projektowanie miejsca pracy dla starzejącej się siły roboczej

Ergonomia jest nauką o projektowaniu miejsca pracy, z uwzględnieniem możliwości i ograniczeń pracownika. Celem jest projektowanie miejsc pracy i zadań mających na celu usunięcie niezgodności pomiędzy pracą a pracownikiem, które utrudniają bezpieczne wykonywanie pracy. Pozwala to zapobiegać urazom, chorobom i pomyłkom oraz poprawić ogólny stan zdrowia pracowników i wydajność przedsiębiorstwa.

Innymi słowy, ergonomia polega na dopasowaniu pracy do potrzeb pracownika. Rozważając, jak dostosować pracę do potrzeb starzejącej się siły roboczej, tak samo ważne jest, jak zawsze, dopasowanie wymagań związanych z pracą do możliwości pracownika.

Ergonomia i starzejąca się siła robocza

Ergonomicznie poprawny projekt uwzględnia pracowników od 5. percentyla kobiet do 95. percentyla mężczyzn. Projektując prace i zadania z myślą o starzejących się pracownikach, sprawiasz, że są one bezpieczniejsze i bardziej produktywne dla wszystkich.

Przestrzegaj tych podstawowych zasad ergonomii, aby dostosować się do "chronologicznie utalentowanej" siły roboczej:

  • Praca w neutralnych pozycjach. Praca z ciałem w neutralnej pozycji zmniejsza stres i obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, pozwalając na zmianę postawy ciała. Praca w tej samej pozycji lub w pozycji siedzącej przez dłuższy czas jest dla Ciebie niekorzystna. Układ mięśniowo-szkieletowy (lub ruchowy) Twojego ciała jest przystosowany do ruchu. Uporządkuj stanowiska pracy i zadania tak, aby umożliwić zmianę postawy.Pracuj z "strefy mocy". Strefa mocy jest również nazywana "strefą uścisku dłoni" - jest to łatwy sposób na zapamiętanie optymalnego miejsca do wykonywania pracy.Zapewnij dobre oświetlenie. Częstym problemem w przypadku starszych pracowników jest oświetlenie. Ostrość widzenia pogarsza się wraz z wiekiem, dlatego należy upewnić się, że miejsca pracy są odpowiednio oświetlone.Należy zapewnić dobry chwyt. Zapewnienie "uchwytów mocujących" zamiast uchwytów zaciskowych do prac i zadań to kolejna ergonomia "nisko wiszącego owocu", która pomaga dostosować się do potrzeb starzejących się pracowników.

Przestrzeganie tych zasad ergonomii znacznie ograniczy ergonomiczne czynniki ryzyka, które przyczyniają się do powstawania urazów i zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD). Aby jednak usunąć wszystkie czynniki ryzyka, które przyczyniają się do tych urazów, należy przyjąć kompleksowe podejście.

(Aby zapoznać się z głębszym spojrzeniem na proces poprawy ergonomii, zapoznaj się z naszym poradnikiem Ergonomia miejsca pracy 101).

Wszechstronne podejście

Jeśli Twoim celem jest zapobieganie urazom układu mięśniowo-szkieletowego i promowanie maksymalnie bezpiecznej pracy, musisz zidentyfikować i usunąć czynniki ryzyka MSD.

Aby wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka MSD, potrzebny jest kompleksowy proces, który obejmuje proces poprawy ergonomii, edukację/szkolenia oraz wczesną interwencję.

Oto, jak to wygląda:

Programy edukacyjne i szkoleniowe motywują pracowników do przyjęcia odpowiedzialności za przyjmowanie zdrowszych nawyków w pracy i wybór stylu życia. Im bardziej pasuje do "sportowca przemysłowego", tym lepszy jest wytwarzany produkt roboczy i tym lepszy jest stan zdrowia pracownika.

Wczesna interwencja skupia się na poprawie stanu zdrowia pracowników poprzez aktywne zarządzanie oznakami MSD. W przypadku podjęcia wczesnych działań w związku ze zgłoszonym przez pracownika zmęczeniem lub dyskomfortem, można zidentyfikować czynniki ryzyka przyczynowego i zastosować zasady profilaktyki w celu rozwiązania problemu dyskomfortu pracownika.

Wniosek

Jeśli przygotowujesz się do starzejącej się siły roboczej (lub już ją masz), tak samo ważne jest, aby być proaktywnym i pamiętać o podstawowych zasadach zapobiegania MSD. Nadchodzi srebrne tsunami... bądźcie przygotowani!

Kluczowe kierunki rozwoju Demografia siły roboczej w Stanach Zjednoczonych szybko się zmienia: 10 000 pracowników kończy 65 lat każdego dnia! Starsi pracownicy są cennymi pracownikami i stanowią dużą część wiedzy i umiejętności organizacji.Proces ergonomii usuwa bariery dla bezpiecznej pracy, zapobiega urazom i poprawia wyniki biznesowe.Projektowanie stanowisk i zadań dla starzejących się pracowników przynosi korzyści wszystkim.Kompleksowe podejście obejmujące ergonomię, edukację i wczesną interwencję jest niezbędne, aby usunąć wszystkie czynniki ryzyka MSD.