Dobry cyrkiel to taki, który robi to, co obiecuje. Narysuj idealne okręgi. Wszystko poza tą podstawową cechą jest tylko bonusem. Nie ma sensu, jeśli cyrkiel posiada wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak dodatkowe wypełniacze ołowiane lub dodatkowa nóżka przedłużająca, ale nie zapewnia spójności w rysowaniu idealnie okrągłych kółek.

To jest dla mnie najważniejsza cecha, jaką musi posiadać cyrkiel; konsekwencja. Zawsze. Nieważne, jak szybko obrócę kompas, powinien on dotrzeć dokładnie do tego samego punktu, od którego się zaczął. Podkreślam tę ważną cechę każdego kompasu, ponieważ w przeszłości miałem tanie kompasy i próbowałem rysować wszelkiego rodzaju geometryczne dzieła sztuki, a nie udało mi się, ponieważ kompas nie zrobiłby tego, do czego został stworzony.  Zacząłby się od pewnego punktu i dotarłby do innego punktu niż ten, od którego by się zaczął. Było to spowodowane tym, że zawias był tak złej jakości, że nie utrzymywał się stabilnie, co powodowało zmianę odległości między nogami podczas rysowania koła.

2. Cyrkiel, który można dostosować
Drugą najważniejszą cechą, jaką musi posiadać cyrkiel, jest zdolność adaptacji. Musi on posiadać różne rodzaje ołówków i markerów, a Ty nie. Bo kiedy zaczynasz rysować i tworzyć te formy sztuki na podstawie bardzo precyzyjnych schematów geometrycznych, to istnieją dwa odrębne etapy, które określają proces tworzenia. Pierwsza część tego procesu to faza tworzenia, kiedy układasz wytyczne. Te wytyczne mają być przewodnikami dla tej drugiej fazy; fazy śledzenia. Tak więc zazwyczaj podczas obu faz potrzebujesz cyrkla, aby wykonać pracę dokładnie. Równocześnie jednak w każdej fazie różnią się one rodzajem ołówków. W fazie podstawowej Twoje kreski są tylko prowadnicami i nie muszą być stałe. Zazwyczaj celem jest zastąpienie ich stałymi liniami, które chcesz podkreślić i wydobyć w projekcie. Dlatego potrzebujesz kompasu, który może mieć uchwyt na różnego rodzaju ołówki.

3. Cyrkiel, który jest rozszerzalny
Dobry cyrkiel musi być rozszerzalny. Zwłaszcza podczas rysowania i tworzenia sztuki geometrycznej czasami trzeba będzie narysować skomplikowane formy geometryczne z dużą ilością szczegółów. Chcesz mieć możliwość zobaczenia tych szczegółów i dlatego twoja sztuka geometryczna musi być czasem większa niż normalnie można to zrobić na papierze A4. Tak więc Twój idealny cyrkiel musi mieć zdolność do tworzenia większych okręgów. Zamiast kilku rozmiarów kompasu, dobry cyrkiel ma możliwość wymiany nóg, co umożliwiłoby rysowanie większych kół.