Zenit to polska marka papiernicza, której historia rozpoczęła się w 1930 roku, kiedy to w Częstochowie powstała firma Omega. Po wojnie została upaństwowiona przez komunistów i odrodziła się jako Częstochowska Fabryka Papierosów, która najbardziej znana była z robienia ballpointów. Wytwarzała również wieczne pióra - przede wszystkim wieczne pióra Parker 51, które były sprzedawane pod marką "Zenith", przy użyciu sprzętu zakupionego w Chinach. Po upadku komunizmu firma została sprywatyzowana i kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Obecnie nazywa się Astra, ale nadal używa marki "Zenith". Chociaż nie znalazłem na ten temat żadnych oficjalnych informacji, to nowoczesne produkty są najprawdopodobniej produkowane w Chinach. Najbardziej znanym piórem wiecznym Zenitu jest Zenith Omega - kolejne przywołanie do historii marki - które jest piórem wektorowym c/c kosztującym około 4$.

Kolejnym modelem, który dostałam w prezencie gwiazdkowym, jest Zenith Elegance. Ten kosztuje około 7 dolarów. Jak widać ta marka nie jest dokładnie o towary luksusowe, ale raczej tanie, łatwo dostępne długopisy, które można kupić w każdym sklepie papierniczym, a także w wielu supermarketach.

W związku z tym pióro jest całkiem ładne, zwłaszcza jak na cenę. Elegancja to standardowe pióro c/c wzorowane na półkuli Watermana. Wykonane jest z metalu, pomalowane na czarno, wygląda dobrze i robi ogólnie dobre wrażenie. Zaślepka jest typową nasadką z plastikową, białą wkładką w środku - z tego powodu pióro nie pisze zbyt dobrze.

Stalówka ma rozmiar numer 5 i jest oznaczona logo Zenith. Wywrotka jest niezdefiniowana, ale jest w porządku. Napisane jest... odpowiednio. Nie ma wiele do powiedzenia, nie jest bardzo gładka, ale też nie drapie się, nie jest bardzo mokra, ale pisze OK.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie miałem żadnych oczekiwań, byłem mile zaskoczony.

W zestawie był też punkt kulowy, który jest, cóż, punktem kulowym. To działa dobrze. Bardzo rzadko używam ballpointa, ale zawsze noszę go ze swoimi piórami wiecznymi, tak na wszelki wypadek.