Dostępny jest szeroki wybór markerów tablicowych i flipchartów, które można wykorzystać podczas prezentacji, sesji burzy mózgów lub warsztatów. Masz do wyboru nie tylko różne kolory, ale także gamę końcówek: końcówka cienka, końcówka gruba lub końcówka dłuta. W poniższych poradach i trikach pomagamy Ci wybrać odpowiedni marker.
Papier a tablica
Zastanów się, na jakiej powierzchni chcesz pisać: na papierze czy na białej tablicy? Powierzchnie do pisania, takie jak flipchart czy brązowy papier, wymagają trwałego atramentu, który nie będzie krwawić przez papier. Do pisania na białych tablicach potrzebny jest tusz, który można wytrzeć.
Gruba czy cienka?
Markery z cienką końcówką są idealne do dokładniejszego pisania lub rysowania (na przykład plansze lub tekst w lub obok grafiki). Upewnij się, że piszesz tekst na tyle duży, aby można go było łatwo odczytać nawet z większej odległości. Grube pisaki dostarczają więcej tuszu, a tym samym tworzą grubsze linie. Używasz ich do pisania dużych, łatwo czytelnych słów do prezentacji i sesji szkoleniowych. Spraw, by litery były wystarczająco duże i zostawiały wystarczająco dużo miejsca pomiędzy literami, tak by każdy, nawet siedzący z dala od tablicy lub tablicy flipchartów, mógł wyraźnie odczytać tekst.
Wskazówka:
Połącz grube i drobnoziarniste markery podczas spotkania lub prezentacji. Pomoże to Twoim słuchaczom odróżnić ważne i mniej ważne informacje. Pozwoli to również stworzyć bardziej atrakcyjną prezentację ogólną.
Z właściwą wskazówką, jesteście daleko.
Zaokrąglona końcówka jest zwykle używana do pisania. Niezależnie od tego, czy jest to długopis, fineliner, ołówek czy filcowa końcówka, większość z nich ma zaokrągloną końcówkę o szerokim zakresie grubości. Zaokrąglona końcówka jest również zwykle używana do pisania dłuższych tekstów zawierających kombinacje dużych i małych liter. Zaokrąglony kształt końcówki oznacza, że marker można trzymać w dowolnym miejscu; linia jest zawsze równa.
Jeśli chcesz trochę jazzować prezentację, to właśnie końcówka dłuta jest tym, czego potrzebujesz. Szeroka końcówka ma formę klina; z szerszą i znacznie węższą krawędzią. Możesz rysować zarówno cienkie jak i grube linie za pomocą markera z końcówką dłuta. Nie musisz więc przynosić ze sobą całej kolekcji markerów do sali konferencyjnej.
Opanowanie końcówki dłuta
Pisanie z końcówką dłuta wymaga odrobiny praktyki, ale jest duża szansa, że stanie się ono Twoim ulubionym. Sztuka polega na utrzymaniu stałej pozycji pióra. Końcówka dłuta powinna być zawsze trzymana pod kątem 45° w stosunku do linii podstawowej, niezależnie od tego, czy rysujesz linie pionowe czy poziome.