Najpopularniejszym produktem z zakresu materiałów biurowych jest bez wątpienia papier do kopiarek A4. Jest to prawie niemożliwe, aby jakiekolwiek zapracowane biuro mogło bez niego pracować. Ma on tak wiele zastosowań, w tym oczywiście kserokopiarki, faksy, drukarki atramentowe, drukarki laserowe i do ogólnego użytku biurowego.

Wszystkie papiery do kopiowania A4 nie są takie same.
Kupujący uważaj, istnieje wiele form papieru do kopiowania dostępnych do kupienia, i tak można kupić tani papier do kopiowania praktycznie za nic w lokalnym sklepie dyskontowym, a następnie możemy przejść na drugi koniec spektrum, gdzie ceny za jedną rozwiertkę są astronomiczne.

Można na to spojrzeć i pomyśleć, że konkretny dostawca materiałów piśmienniczych po prostu podbija cenę, aby osiągnąć niewielki zysk. Wcale nie, cóż, w większości przypadków i tak nie. Spójrzmy, dlaczego cena papieru ksero może się tak bardzo wahać.

Waga
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest waga papieru. Standardowa gramatura papieru do kopiowania wynosi 80gsm (gramów na metr kwadratowy). Jeśli rozwarstwienie papieru nie wspomina o wadze, to szanse na to, że będzie to 80 g/m2 są bardzo małe, a nawet jeśli będzie to tylko 5 g/m2 mniej, to będzie to miało ogromny wpływ na jakość papieru.

Papier biurowy o gramaturze mniejszej niż standardowa 80 g/m² może stanowić ogromny problem w wielu maszynach, a w szczególności powodować zacinanie się.  Myślę, że każdy, kto kiedykolwiek pracował w biurze, musiał być świadkiem, jak kserokopiarka, drukarka lub faks zabierały za dużo papieru i utknęły, a następnie musiały spędzić około 30 minut, aby rozwiązać ten problem. Szanse są takie, że było to spowodowane po prostu niską jakością lub niższą gramaturą papieru.

Jakość papieru
Tani papier biurowy będzie miał tendencję do znacznie niższej jakości. Dla niewprawionego oka jest to bardzo trudne do stwierdzenia, jednak porównując papier o wyższej jakości obok siebie, różnica będzie zauważalna. Papier ma na ogół znacznie bardziej chropowatą powierzchnię i w większości przypadków pozostawia kurz, gdy jest regularnie używany w drukarkach, fotokopiarkach i faksach. Rezultatem jest kosztowne czyszczenie i naprawa, a w najgorszym przypadku może być nawet konieczność zakupu nowej maszyny.

Papier do kopiowania z recyklingu - Zielona opcja
Wybierając swój papier, znajdziesz różne opcje co do tego, jak bardzo jest on przyjazny dla środowiska. Przekonasz się, że znaczna część papieru do drukarki jest w pewnym stopniu przyjazna dla środowiska, zwykle w granicach 75-80%. Niestety, płacisz więcej za wysokiej jakości w pełni ekologiczny papier do kopiarek, tylko dlatego, że musi on przejść przez znacznie bardziej rygorystyczny proces produkcyjny, aby dać doskonały efekt końcowy.

Marki
Kupując papier do kserokopiarek, tańszym końcem rynku są zwykle nieznane marki lub firmy z branży materiałów biurowych w wersji white label. Niech jedno będzie całkowicie jasne, nie ma nic złego we własnych markach papieru do kserokopiarek, trzeba tylko mądrze wybrać i w większości przypadków mieć dobre relacje z osobą piszącą na papierze, która wyrazi uczciwą opinię.

W większości przypadków, papier do kopiarek bez marki jest produkowany przez wiodące marki. Oferują one po prostu hurtowe transakcje dla dealerów biurowych, którzy są w stanie sprzedać go znacznie taniej.

Popularne marki papieru A4 to HP, Xerox, Navigator, Data Copy, Canon i Logic. Marki 5 Star i Q Connect oferowane są również jako tańsze, alternatywne papiery do kopiowania przez wiele firm biurowych.

Informacje poufne na temat dbania o papier biurowy (Insider Information on Looking After Your Office Paper)
Papier do kopiowania jest produkowany przy niskim poziomie wilgotności, jeśli jest narażony na wilgoć, po prostu wchłonie wilgoć z powietrza i nie będzie działać tak efektywnie.
Papier należy zawsze przechowywać w opakowaniu ochronnym do czasu, aż będzie gotowy do użycia. Pozwoli to nie tylko zapobiec uszkodzeniu papieru, ale także zminimalizować wszelkie problemy z jego obsługą.
Nigdy nie należy przechowywać kopiarki w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła, np. grzejników lub bezpośredniego światła słonecznego. Spowoduje to po prostu wysuszenie papieru i ponowne wystąpienie wielu problemów, w tym zacięć papieru.
Jeśli papier jest przechowywany w szafce na przybory piśmie lub gdziekolwiek indziej, gdzie może znajdować się poniżej temperatury pokojowej (21°C). Przed użyciem papieru w urządzeniu należy zawsze zapewnić czas na jego wyregulowanie.