Niezależnie od aktywnego wdrażania technologii cyfrowych w naszym życiu, według danych Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej w Rosji około 80% pracowników biurowych używa codziennie ponad 10 kartek papieru biurowego. Na świecie zużywanych jest rocznie ponad 115 miliardów kartek papieru.

Jeśli chcesz zachować swój sprzęt biurowy przez długi czas, wybierz papier znanych światowych producentów. Jest on produkowany w warunkach kontrolowanej produkcji i spełnia wszystkie niezbędne normy. Zazwyczaj główne parametry papieru są przedstawione na opakowaniu. Jako przykład przyjrzyjmy się opakowaniu papieru Snegurochka, produkowanego przez Mondi Syktyvkar. Co widzimy? 80 g/m², 500×A4, Laser/Inkjet/Fax/Copy oraz znaki FCS, Green Range i Ecolabel. O tych znakach mówiliśmy w innych artykułach, więc teraz porozmawiamy o właściwościach technicznych. 80 g/m² - pokazuje gęstość papieru, masa 1 m² w gramach. Standardowa gęstość dla papieru biurowego wynosi od 80 do 95 g/m². Ciekawe, że najbardziej popularny obecnie papier biurowy o gęstości 80 g/m² został po raz pierwszy użyty do kopiarek przez firmę Xerox. Dzisiaj wszystkie urządzenia w Rosji są ustawione na tę gęstość, choć w niektórych innych krajach 75 g/m² jest uważane za standard. Jeśli chcesz używać papieru o większej gęstości - upewnij się, że właściwości techniczne Twojego sprzętu na to pozwalają, zazwyczaj widzisz na maszynie maksymalny indeks, który możesz na nim zastosować.

А4 jest formatem arkusza. Jego rozmiar wynosi 210×297 mm. Takie formaty dla arkuszy papieru pojawiły się w XX wieku jako sposób na uporządkowanie wielu różnych formatów papieru produkowanych przez różne zakłady w różnych krajach. Stosunek szerokości arkusza do jego długości jest we wszystkich standardach: 1 do pierwiastka kwadratowego z 2. Jeśli złożymy taką kartkę na dwie, otrzymamy jej dwukrotnie mniejszy egzemplarz. Tak więc z kartki papieru А0 (841×1189 mm) otrzymuje się 2 arkusze А1, 4 arkusze А2, 8 arkuszy А3 i 16 arkuszy А4.

Znakowanie Laser/Inkjet/Faks/Kopia oznacza, że ten papier jest dobry do stosowania w laserowych i atramentowych maszynach drukarskich, faksach i kopiarkach.  

 

Ważne parametry, które nie są zapisane na opakowaniu
W celu wydrukowania na papierze linii o dowolnej grubości bez uszkodzeń, poziom jego chropowatości powinien wynosić od 150 do 200 ml/min. Wskaźnik ten producent mierzy czas, w którym przepływ powietrza przebiega wzdłuż arkusza. Im wyższy jest jego poziom, tym gładszy będzie papier.  

Biel zgodnie ze standardem CIE opracowanym przez Francuski Instytut Fotometrii (Comision Internationale de LEclairage) może przekraczać 100%. Oznacza to, że arkusz papieru odbija więcej światła niż go dotyka, ponieważ posiada wybielacze optyczne, które odbijają część światła UV z powrotem do spektrum widzialnego.  Biel zgodnie z normą ISO obejmuje zwykle 92-94%. Im wyższy wskaźnik bieli, tym lepiej jego powierzchnia odbija równomierne i rozproszone światło, niezależnie od systemu pomiarowego. Oczywiście im bielszy jest papier, tym większy jest kontrast i wyraźne wydruki na nim.

W Rosji papier biurowy jest podzielony na klasy. Najtańszym wariantem, który zapewnia dość wysoką jakość druku jest klasa C. W Rosji papier jest podzielony na klasy.

Papier ten ma biel około 145 CIE, nadaje się do czarno-białych kopiarek i drukarek z prędkością kopiowania do 35 stron na minutę w trybie jednostronnego drukowania. Papier taki nie jest zalecany do drukarek atramentowych.  

Papier biurowy z klasy B ma wyższą jakość. Jego biel to około 160 CIE, a pole zastosowań - czarno-białe kopiarki i drukarki z prędkością drukowania do 180 stron na minutę w reżimie dwustronnego kopiowania. Zapewnia również akceptowalną jakość druku monochromatycznego na drukarce atramentowej.

Jeśli chcesz otrzymać wydruki klasy premium, potrzebujesz papieru klasy A o białości 165 CIE. Będzie on pasował do czarno-białych i kolorowych kopiarek, drukarek laserowych i atramentowych o dowolnych prędkościach drukowania, z wyjątkiem kopiowania zdjęć. Zazwyczaj używa się go do materiałów reklamowych i prezentacji.

Głównym kryterium wyboru papieru biurowego dla wielu osób jest jego cena. Im wyższa, tym lepszy jest papier. Jak nie zepsuć sprzętu biurowego i nie płacić niepotrzebnych pieniędzy? Zakup drogiego papieru powinien być rozsądny. Lepiej zapłacić trochę więcej za papier o wysokich parametrach technicznych, takich jak zabrudzenie, zawartość popiołu i odporność na spulchnianie oraz zapobiec przedwczesnemu zepsuciu się maszyny. Dzięki temu wydasz mniej niż w przypadku naprawy lub konieczności zakupu nowego sprzętu, oszczędzisz sobie nerwów i uzyskasz wydrukowane dokumenty dobrej jakości.