Matowy papier fotograficzny czy satynowy papier fotograficzny? Pytanie pojawia się zawsze, gdy potrzebujesz wydrukować swoje zdjęcia. Każdy rodzaj papieru ma swoje zalety. Jak powinieneś wybrać? Przeczytaj porady Canson® Infinity, które pomogą Ci w wyborze sposobu drukowania Twoich fotografii artystycznych.

 
Matowy papier fotograficzny
 
Do zdjęć, które będą regularnie obrabiane lub przenoszone, preferowany jest papier matowy, ponieważ jest bardziej wytrzymały. Jest on nie tylko mniej wrażliwy na odciski palców, ale także bardziej odporny na światło. Papier matowy jest szczególnie przydatny w przypadku fotoksiążek, które są oglądane, przekazywane i przenoszone ręcznie.
Jeśli chcesz wystawić swoje zdjęcia, papier matowy jest idealny, ponieważ nie powoduje odbicia. Wygląda jak prawdziwy papier, a światło nie będzie odbijać się od jego powierzchni.
 
Matowy papier fotograficzny pochłania więcej tuszu. W rezultacie oferuje dużo bardziej kontrastowy obraz: czarne tony są ostre i mocne, a oddawanie perspektyw uwydatni Twoje zdjęcie. Dlatego też papier matowy jest często polecany do wykonywania czarno-białych odbitek fotograficznych lub zdjęć w ciemnych tonacjach (brąz, szary, ciemna zieleń, itp.).
 
Satynowy papier fotograficzny
 
Satynowy papier fotograficzny zalecany dla różnych wymagań. Posiada pewne cechy, które są bardzo podobne do błyszczącego papieru fotograficznego i tworzy zdjęcia z doskonałym oddawaniem barw, między innymi. Jasne tony (pomarańczowy, czerwony, itp.) są szczególnie dynamiczne, a papier oferuje piękne subtelności podczas renderowania cieniowania.
Różni się on jednak od papieru błyszczącego tym, że odbija bardzo mało światła na jego powierzchni. Jest to prawdziwa zaleta, gdy chcesz wystawić swoje zdjęcia.